Dit keer vertellen maatschappelijk sportcoach Kees Grovenstein en deelnemer Carmen over hoe je door sporten sociale contacten op doet én een betere mentale gezondheid krijgt.

Wat voor sportactiviteiten doen jullie hier?

Carmen: "Tijdens AMIF-project ‘Activering’ hebben we voornamelijk gebasketbald. Voor mij was het heel fijn dat ik tijdens het sporten omringd was met mensen en nieuwe contacten kon maken. Ik heb hier zoveel mooie mensen ontmoet. Ook al spraken we niet dezelfde taal, toch maakten we verbinding door te sporten. Ik weet zeker dat als mensen die nu nog niet meedoen, wél zouden sporten als ze weten watvoor positief effect het heeft.”

Wat brengt het sporten jou persoonlijk?

Camen: "Ik ben altijd al sportief geweest. Thuis in Colombia jogde ik naar mijn werk als het weer het toeliet, en wandelde ik vaak de heuvel op in de buurt. Sporten helpt me niet alleen fysiek, maar ook mentaal. Hier op de COA-locatie zijn veel mensen met problemen: je mist je familie, je land… Sporten helpt dan om even alles te vergeten wat je hebt meegemaakt. Sport is het beste van het beste! Ik heb hier nu ook leren fietsen van een echtpaar. Dat geeft me zoveel vrijheid. Het is nu routine geworden om elke dag te fietsen. Soms fiets ik helemaal richting Ermelo en geniet ik van de Nederlandse omgeving. Het is goed om buiten te zijn. In mijn eigen land heb ik een cursus gedaan in de sport. Het liefste geef ik later in Nederland ook sportles, maar daarvoor wil ik eerst beter worden en de techniek begrijpen."

  • bewoner houdt bal vast, basketbal
    © Mariette Carstens
  • bewoners aan het basketballen met een sportcoach
    © Mariette Carstens

Hoe en waarom bieden jullie sportactiviteiten aan?  

Kees: "We hebben hier op de COA-locatie twee keer twintig weken sport en beweegactiviteiten aangeboden vanuit het AMIF-project ‘Activering’. Tijdens het sporten deden we oefeningen die ook te maken hadden met thema’s als communicatie en vertrouwen - vaardigheden waar mensen ook buiten het sportveld iets aan hebben. Sport is daar perfect voor. Daarom bieden we het aan.  Ook nadat het project inmiddels is afgelopen, bieden we nog steeds sportactiviteiten aan. We doen dit nu in samenwerking met de gemeente."

Wat levert het aanbieden van sportactiviteiten op?

Kees: "Het belangrijkste wat ik heb gezien, is dat mensen weer contact met elkaar maken. Zoals Carmen ook al aangaf: je hoeft niet dezelfde taal te spreken om elkaar te begrijpen. Mensen voelen zich weer gezien. Iets heel kleins kan al heel veel betekenen. Zo had ik een man uit China, een van de weinigen die Mandarijn sprak. Op een van de themakaartjes die ik gebruikte, had ik een woord ook in het Mandarijn vertaald. Hij was zó blij en dankbaar. Dat moment liet me zien hoe belangrijk het is om iemand echt te zien en te waarderen. En dat gebeurt tijdens het sporten."

Deze pilot wordt mede gesubsidieerd door de Europese Unie. Meer weten? Lees de informatie over het AMIF-project ‘Activering’ dat de pilot realiseert, bekijk de video, mail ons op info@coa.nl of bel (088 - 715 70 00) ons via de COA Informatielijn.